15 Milyon İnsanı Öldürerek Aztek İmparatorluğu’nun Sonunu Getiren Gizemli Epidemi

Aztekler, Mezoamerika’da bugünkü orta Meksika bölgesinde 14. ve 16. yüzyıllar arasında yaşamış bir Orta Amerika halkıydı. Bazı rivayetlere göre İspanyolların evcil hayvanlarından bulaşan bir epidemiyle yok oldular. Günümüz bilim insanları bu hastalığın hala bir tehlike arz ettiğini dile getiriyor. Detaylar…?

Kaynak: https://www.theguardian.com/world/201…

Aztekler, Mezoamerika’da bugünkü orta Meksika bölgesinde 14. ve 16. yüzyıllar arasında yaşamış bir Orta Amerika halkıydı.

Aztek ya da Aztek İmparatorluğu, 1545 yılında başlarına gelen büyük bir pandemiyle adeta yok oldular.

Birçok efsaneyi ve kültürü de içinde barındıran Aztekler o zamanların en büyük uygarlıklarından biriydi.

Tahminlere göre 15 milyona yakın insan 5 yıl içinde bu pandemi nedeniyle öldü.

15 milyon Azteklerin yaklaşık yüzde 80’i ediyordu.

“Cocoliztli” olarak adlandırılan bu epidemi, tehlikeli olmasının yanı sıra eski Aztek dilinde “yararı olmayan” anlamı taşıyordu.

“Bu salgın yüzyıllardır tarihçiler ve bilim insanları tarafından araştırılıyor. Uzun süredir bilim dünyasının merak ettiği bu DNA’yı keşfetmeye her gün biraz daha yaklaşıyoruz.”

“1545 yıllarında Avrupalı 50 insanın Meksika’ya gelmesiyle oradaki insanlar bu hastalıktan etkilenmeye başladı. Daha da kötüsü bu salgın Meksika halkının gördüğü en büyük üç salgından ikincisiydi.”

Tarih raporlarına göre o zamanın doktorları bile bu hastalığın kızamık ve sıtma semptomlarına hiçbir şekilde benzemediğini söylemişler.

Bilim insanları günümüzde bu hastalığın neyden kaynaklandığını ve sebebini artık biliyorlar.

Cocoliztli olanların gömüldüğü mezarlıktan 29 iskelet çıkaran bilim insanları DNA’ları analiz ederek Paratyphi C çeşidi bir bakterinin izlerini buldular.

Bu virüsün ateş ve bulantıya neden olduğu biliniyor. Fakat günümüzde bu hastalığa sahip insanların nadiren enfeksiyon kaptığı biliniyor.

Not: Görsel temsilidir

Araştırma ekipleri bu hastalığın İspanyollar tarafından getirilen evcil hayvanlarla ya da su yoluyla yayıldığını söylüyor.

“Genomik verileri ve DNA virüslerini detaylıca incelesek de bazı patojenlerin tespit edilmesi mümkün değil. Bu hastalığın güçlü bir düşman olarak görülmesi gerektirdiğine inanıyoruz.”

Siz neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım…?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir