Altın, dolar ve borsa yatırımcısını terletecek gelişme! İslam Memiş yaklaşan kıyamet için uyardı

Altın fiyatlarındaki yükseliş trendi hız kazanıyor. Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, gram altının tekrar hareketlenmeye başladığını belirterek, altın sahipleri için yeni bir zirvenin kapısını araladı. İslam Memiş, altın, dolar, borsa piyasasına dair önemli açıklamalarda bulundu.

Memiş, “ABD enflasyon verisi açıklandı ve piyasalarda dalgalanmalar gözlendi. Altın ve gümüş fiyatlarında artış yaşanırken, borsa dengeli seyretti. BIST 100 endeksi 7675 puan seviyesinde kapanış yaparak hafif bir satıcılı gün geçirdi. Kısa vadeli olarak negatif beklentimi koruyorum. Teknik olarak düzeltme hareketi yaşanması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

DÖVİZ KURLARI

Memiş, “Dolar kuru yavaşça yukarı yönlü hareketini sürdürüyor ve şu an itibarıyla 28.67 TL seviyesinde. Dolar/TL’de 28.74 TL seviyesine kadar bir artış gözlemlendi. Kasım ayı planımızda herhangi bir değişiklik yok. Beklentimiz doğrultusunda devam ediyoruz. Aralık ayında ise yıllık kapanışta 29.70 TL seviyesinin üzerinde bir dolar kuru bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Memiş’in açıklamaları şöyle:

Euro/dolar paritesi bu hafta agresif bir yükseliş gösterdi. Her düşüşü alım fırsatı olarak değerlendiriyoruz. Dövizi yatırım aracı olarak görenler için tavsiyemiz dolar yerine euro. Hızlı bir yükselişin ardından tepki düşüşleri yaşanabilir. Orta ve uzun vadeli yatırımcılar bu düşüşleri fırsata çevirebilir. Bugün dolar karşısında euro’nun daha değerli olduğunu görüyoruz ancak pozitif beklentimizi sürdürüyoruz. 2024 yılında 50 TL üzerinde bir euro/TL kurunun şaşırtıcı olmayacağını düşünüyoruz.

ONS ALTINONS

altın tarafında hızlı yükselişler yaşanıyor ve şu anda 1961 dolar seviyesinde. Daha önce de belirttiğim gibi, bu noktada altın alacakların işlerini bitirmeleri gerekiyor. Uyarılarımı yapmıştım. ABD enflasyon verisi beklentilerin altında geldi. Yüzde 3.2 olarak açıklandı. Bu düşük enflasyon verisi, FED’in aralık ayında faiz artırma ihtimalini azalttı.

Yani FED’in faiz artırma ihtimali düşük. Dolar karşısındaki tüm enstrümanlarda sert bir yükseliş gördük. Devam edecek potansiyel var. Kar satışları görme ihtimalimiz var. ONS altın tarafında 1930-1960 dolar aralığını izlemeye devam edeceğim. ONS altındaki bu yükseliş trendi 2024’te devam edecek.

GRAM ALTIN

Gram altın TL fiyatında da agresif yükselişler gözlemlendi. Şu anda 1950-1958 TL seviyelerinde işlem görüyor. Fiziki olarak 1870 TL seviyesine kadar düşüş yaşandı. Pazartesi günü 1830 TL olan bir gram altın vardı. Enflasyon rakamları açıklandıktan sonra gram altın 3 günde 40 TL değer kazandı. Gördüğünüz gibi yükselişler hızlı, düşüşler daha yavaş gerçekleşiyor. Yükselişler alım fırsatı vermeden hızla yükselişe geçiyor.

ONS altındaki beklediğim geri çekilmeyle gram altında da bir düşüş görebiliriz. Destek seviyemiz 1830 TL civarı olacak ve bu bant aralığını izlemeye devam edeceğiz. Yarından itibaren ONS altından kaynaklı bir geri çekilme olabilir. Ancak dolar/TL kurunun güçlü olması nedeniyle gram altındaki düşüş ONS altına göre daha sınırlı olacak gibi görünüyor.

Bir sonraki hedefimiz 1880 seviyesi. Yukarı yönlü bir kırılma yaşanırsa 1900’lü rakamları konuşmaya başlayabiliriz. Tekrar 2000 TL ile 2500 TL bandına doğru bir gram altın hareketi olabilir. Elinde altın bulunduran yatırımcılar için satış yapmanın erken olduğunu söyleyebilirim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir