Halkın sesi olduk

Yaklaşık iki buçuk yıldır gazetemizde haftada iki gün siz değerli okurlarımızın ilgiyle takip ettiği “Siz Sorun Yetkililer Yanıtlasın” sayfamıza gelen istek ve şikâyetleri her seferinde tarafsız bir şekilde dile getirdik. Aynı zamanda Türkiye’nin dört bir köşesindeki belediyelerin çalışmalarını yakından takip ettik. Sizlerden gelen ihbarları haberleştirerek, sesiniz olmaya çalıştık. Haberlerimizle ortaya çıkan sorunlar ve sıkıntılar için çözüm üretmeye çabaladık. Dertleri ve sorunları yerinde dinleyerek, yaptığımız haberler sizlerin de desteğiyle en çok okunan haberler sıralamasında yerini aldı. Amacımız; sorunlara çözüm üretmek, yerel yönetimlerin daha iyi işlemesine katkı sunmak.

40 ton çöp toplandı

Muğla’da mavi yolculuğun uğrak noktası olan Gökova Körfezi, turizm sezonunda yerli ve yabancı turistleri ağırlıyor. Büyükşehir Belediyesi, eşsiz sahilleri ve deniziyle ünlü Muğla’da, kıyıları temiz tutmak ve gelecek nesillere daha mavi daha yeşil bir kent bırakmak için çalışmalarını sürdürüyor. Büyükşehir Belediyesi teknelerden atık toplamanın yanı sıra dalgıçlarla deniz dibi temizliği ve koylarda çevre temizliği gerçekleştiriyor. Gökova Körfezi’nde araç yolu olmayan koylarda Büyükşehir Belediyesi ekipleri kıyıları temizledi. Yatların uğrak yeri olan koylarda yapılan kıyı temizliğinde 1 Ocak 2023 tarihinden bu güne 40 bin 740 kilogram çöp toplandı. Büyükşehir Belediyesi 2014 yılından bu yana 215 bin 840 kilogram çöp topladı. Çöpler çevreye zarar vermeden belediyenin katı atık tesislerinde bertaraf edildi. Ekipler 2023 yılı çalışmalarını tamamlarken, 2024 turizm sezonu hazırlıklarına da başladı.

Gözümüz kulağımız parti genel merkezlerinde. Siyasi partilerin adaylarını henüz açıklamadığı il ve ilçelerde sular durulmuyor. Her gün kulislerde başka başka isimler dolaşıyor. Ben de bu isimleri yakından takip ediyorum. Artık gelecek hafta isimler açıklanır diye düşünüyorum. Gözümüz kulağımız siyasi partilerin genel merkezlerinde. İşte bu hafta bana ulaşan kulis bilgileri:

Çukurova’da iddialı!

Bu hafta CHP’li Adana Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin ile İstanbul’da bir araya geldik. Yeniden adaylığını açıklayan Başkan, 10 yıl boyunca yaptığı 10 eserden tek tek bahsetti. Başkan Çetin, 2019 yerel seçimlerinde Çukurova’ da yüzde 58.37 oranında rekor bir oy alarak seçimi kazanmıştı. Kendisine en yakın MHP adayı ise yüzde 36.38 oy almıştı. Arada neredeyse yüzde 22 fark var. Bu seçimde, DEM Parti’nin desteği olmazsa tekrar Çukurova ilçesini alıp alamayacağını sorduğumda çok rahat bir şekilde seçimi yine farkla kazanacağını söyledi. Çukurova için Başkan’ın bu analizi doğru olabilir. Yılların siyasetçisi oyun kurmayı da iyi bilen bir belediye başkanı, ancak bence bu seçimlerde DEM Parti yoksa Adana, Mersin, İstanbul, kesinlikle kazanılamaz diye düşünüyorum. Adana Büyükşehir Belediyesi için AK Parti’nin adayı için de birçok isim konuşuluyor. Çok sık Adana’ya gidip gelen bir gazeteci olarak bence Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir’in büyükşehire aday olması durumunda tüm kesimlerden oy alacağından hiç şüphem yok. CHP’nin büyükşehir adayı da yüzde 99 Zeydan Karalar olacak. Ancak DEM Parti, CHP’ye desteğini keserse Zeydan Karalar’ın da seçimi alabileceğini düşünmüyorum.

Akay ön planda

CHP’li Kadir Albayrak’ın Belediye Başkanı olduğu Tekirdağ’da değişim rüzgârı esiyor. Tekirdağ’da AK Parti’nin kalesi olan Çerkezköy’de iki dönem üst üste CHP adayı olarak belediye başkanlığına seçilen 45 yaşındaki Vahap Akay’ın, CHP’den Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı adaylığına kesin gözüyle bakılıyor. Anketlerde ilk sırada yer alan Akay, Tekirdağ’da CHP il ve ilçe örgütlerinin de desteğini almış durumda. Dört dönem Tekirdağ Milletvekili olarak Meclis’te görev yapan Candan Yüceer’in de, adaylık için yoğun çaba sarfettiği belirtiliyor.

Bodrum’a talip çok!

Bodrum’un mevcut CHP’li Belediye Başkanı Ahmet Aras, geçtiğimiz haftalarda tekrar adaylığını açıkladı. CHP Bodrum teşkilatı ikiye ayrılmış durumda. Başkan Aras kadar iddialı bir isim daha var. 2004-2014 yılları arasında Yalıkavak Belediye Başkanlığı yapan Mustafa Saruhan da Bodrum Belediye Başkanlığı için adaylığını açıkladı. 2014 yılında Bodrum Belediyesi ve Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi üyeliği yapmıştı. Hatta 2019 yılındaki yerel seçimlerde CHP’nin adayı da Mustafa Saruhan’dı. Bir gün içindeki hamleyle şimdiki Başkan Ahmet Aras aday olarak atanmıştı. Bodrum’daki kaynaklarımdan aldığım bilgiye göre de Mustafa Saruhan şu anda mevcut meclis üyelerinin desteklediği bir isimmiş. Bakalım 1 Nisan itibarıyla Bodrum’u kim yönetecek?

Siz sorun yetkililer yanıtlasın

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları, trafikte karşılaştığınız sorunları, yaşadığınız problemleri sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59 numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya [email protected] elektronik posta adresine şikâyetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir