Soğuk algınlığı sırasında kalbinize dikkat edin!

Soğuk algınlığı zatürreye dönüşürse vücudun oksijen alması zorlaşır. Sonuç olarak, , kalbin vücuda kan pompalamak için daha fazla çalışması gerekiyor.

Soğuk algınlığı kalp için neden tehlikelidir?

Uzman, daha önce kalp hastalığı geçirmiş hastaların özellikle kalp krizi riski altında olduğunu ekliyor.

Dr. Kwong, “Araştırmamız, kalp hastalığı olan kişilerde gripten sonra kalp krizi riskinin 6 kez arttığını gösteriyor” diyor. Epidemiyolog ve Aile Hekimi Kwong, “İnsanların grip tanısı konulduktan sonraki hafta, enfeksiyondan önceki veya sonraki yıla kıyasla kalp krizi geçirme olasılığının altı kat daha fazla olduğunu bulduk” dedi. “Yeterince uyuyarak, besleyici yiyecekler yiyerek, düzenli egzersiz yaparak ve stresi yöneterek bağışıklık sisteminizi en iyi durumda tutun. Ayrıca ne soluduğunuza da dikkat edin: sigara dumanından ve hava kirliliğinden kaçının” diyor Dr. Carmelita Sweiner.

Uzman, kalp hastalığınız varsa sağlığınız için yapabileceğiniz en iyi şeyin sigara ve diğer zararlı alışkanlıklardan vazgeçmek olacağından emin. Doktora göre kalp yetmezliği durumunda ibuprofen gibi steroidal olmayan antiinflamatuar ilaçlara da dikkat edilmelidir. “Kalp hastalığı olan kişilerin reçetesiz satılan soğuk algınlığı ilaçlarını almadan önce mutlaka doktorlarına danışmaları önemlidir. Grip ve soğuk algınlığı sadece güç ve zayıflık kaybına değil aynı zamanda kalp krizlerine de yol açabilir…

Grip belirtileri genellikle enfekte bir kişiyle temastan yaklaşık 2 gün sonra ortaya çıkar. Belirtiler şunları içerir: ani yüksek ateş başlangıcı; öksürük (genellikle kuru); baş ağrısı; kas ve eklem ağrısı; şiddetli halsizlik; boğaz ağrısı; burun akması;

Öksürük şiddetli olabilir ve 2 hafta veya daha uzun sürebilir. Çoğu insanda ateş normale döner ve semptomlar tıbbi yardıma gerek kalmadan bir hafta içinde kaybolur. Ancak grip, özellikle yüksek risk altındaki kişilerde ciddi hastalıklara ve ölüme neden olabilir.

Doktor, “Grip, diğer kronik hastalıkların semptomlarını kötüleştirebilir. Ağır vakalarda zatürre ve sepsis gelişmesine yol açabilir. Başka sağlık sorunları olan veya ciddi semptomları olan kişilerin tıbbi yardım alması gerekir” diyor.

Önemli: Makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve dengeli beslenmenin yanı sıra bir doktora danışmanın yerini almaz! Burada verilen bilgiler kendi kendine teşhis ve kendi kendine tedavi için kullanılamaz! Hastalığın ilk belirtilerinde doktora başvurun!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir